Tenis stołowy
Jedna z najpopularniejszych gier dla dwóch do czterech graczy, jest stosunkowo młoda, pochodzi z końca XVIII wieku, kiedy to była rozgrywana przez angielską klasę wyższą jako rozrywka po obiedzie.
W 1901 roku angielski inżynier Ernest Charles Goode ulepszył grę, pokrywając kij gumą, co znacznie zwiększyło kontrolę nad piłką.
W 1926 roku powstała Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego (ITTF), która ustanowiła oficjalne zasady i standardy gry. Pierwsze mistrzostwa świata w tenisie stołowym odbyły się w Londynie w tym samym roku.
Gra w ping ponga szybko rozprzestrzeniła się w całej Europie i dotarła do Azji, stając się popularna zwłaszcza w Chinach i Japonii. Chiny stały się później dominującą siłą w światowym tenisie stołowym.
W 1988 roku tenis stołowy został ostatecznie włączony do programu Letnich Igrzysk Olimpijskich w Seulu, co przyczyniło się do jego dalszej popularyzacji i globalizacji. Tenis stołowy, jaki znamy dzisiaj, przeszedł długą drogę od skromnych początków jako gra salonowa w wiktoriańskiej Anglii do sportu rozpoznawalnego na całym świecie.
Nowoczesny sprzęt, oficjalne zasady i światowa popularność sprawiły, że jest to jedna z najszybszych i najbardziej rozrywkowych gier rakietowych na świecie. Obecnie w ping ponga gra ponad 300 milionów graczy w ponad 200 krajach.
Na koniec kilka interesujących informacji na temat tenisa stołowego:
- piłka porusza się z prędkością do 129 km/h
- tenis stołowy aktywuje więcej części mózgu niż inne sporty
- na gumie pokrywającej rakietki do ping ponga znajduje się ponad 1500 wzorów
- w tenisa stołowego grano kiedyś przy użyciu prowizorycznego sprzętu, zamiast rakietek używano książek
- ping pong jest jednym z najzdrowszych sportów, z minimalnym obciążeniem stawów, rozwija wszystkie części ciała, poprawia koordynację i wyostrza mózg