0
Twój koszyk jest pusty.

+48 732 080 025

Pon - pt: 8:00 - 16:00

Wszystkie kategorie
  • Kategorie
  • Producenci

Wiosna w ogrodzie

Na co już czas? Jak przygotować szklarnię i co w niej posadzić? Kto się czepia piły i dlaczego to idealny czas na nadrobienie zeszłorocznych zaległości? Na końcu dzisiejszego artykułu znajdziesz również wiosenną listę kontrolną. Zakładajcie więc buty i rękawice robocze i do dzieła!

Gdzie najpierw? Do inspektów ogrodowych!

Pomidorom i innym sadzonkom nie można odmówić, chcą ciepła i mają do tego prawo, a wynagrodzą nam to pięknymi zbiorami.

Przygotowanie inspektu ogrodowego

  1. Ziemia

    Najpierw zdecyduj, czy chcesz mieć zimny czy ciepły inspekt. Nie chodzi tylko o dostęp do światła słonecznego, ale także o przygotowanie gleby.

    • W przypadku zimnego inspektu wystarczy przygotować glebę na głębokość 30-40 cm. Wypełnij wykopany obszar kompostowaną ziemią. Odległość między oknami inspektu a ziemią powinna być wystarczająco duża, aby umożliwić roślinom ładny wzrost. Minimum to 15 cm, ale zależy to głównie od rodzaju uprawianych roślin.
    • W przypadku ciepłego inspektu należy przygotować glebę na głębokość 50-60 cm. Rozsyp piasek jako warstwę drenażową, a następnie do 30 cm świeżego obornika na wierzchu, który rozgrzeje się i uwolni ciepło po przyduszeniu. Ułóż około 10 cm kompostu na wierzchu obornika.

    👉 TIP: Jeśli chcesz ułatwić sobie pracę związaną z kopaniem dołu pod inspektem, kup inspekt z wyższymi ścianami.

  2. Czyszczenie i dezynfekcja

    Dokładnie oczyść inspekty, które posiadasz z poprzedniego sezonu z wszelkich odpadów, resztek roślinnych i chwastów, które mogłyby konkurować z nowymi sadzonkami.Jeśli w zeszłym roku miałeś problemy z chorobami lub szkodnikami, przydatna może okazać się dezynfekcja inspektui.

  3. Nawadnianie

    Sprawdź, czy w inspekcie jest wystarczająca wilgotność. Jeśli gleba jest zbyt sucha, należy ją obficie podlać przed sadzeniem.

Sadzenie w inspektach ogrodowych

Warzywa czy zioła? W inspekcie możesz uprawiać wszystko, co chcesz. Wiosna jest idealna do sadzenia takich roślin jak:

  • Pomidory to jedna z najpopularniejszych upraw do uprawy wstępnej w inspekcie. Wiosna to idealny czas na sadzenie pomidorów, które później posadzisz na zewnątrz, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków.
  • Papryki są podobne do pomidorów. Wymagają ciepłych warunków i długiego okresu wegetacyjnego, dlatego warto rozpocząć je jak najwcześniej.
  • Ogórki to kolejna popularna uprawa, którą można uprawiać wcześniej w inspektach. Wiosną idealnie jest rozpocząć uprawę ogórków, aby były gotowe do sadzenia na zewnątrz.
  • Cukinia jest rośliną stosunkowo szybko rosnącą i można ją wstępnie uprawiać w inspekcie. Można ją sadzić na zewnątrz, gdy minie zagrożenie przymrozkami.
  • Sałata i inne warzywa liściaste nadają się również do uprawy wstępnej w inspektach.
  • Zioła takie jak bazylia, pietruszka, mięta czy oregano można również wstępnie wyhodować w inspektach. Są to wspaniałe rośliny, które można sadzić na zewnątrz wczesną wiosną.

Gdzie z inspektami ogrodowymi? Do grządek lub do szklarni

I zahartować! Odporniejsze rośliny można przesadzić ze szklarni bezpośrednio na grządki. Te bardziej ciepłolubne należy jednak przenieść do szklarni lub do tunelu foliowego - wczesne przymrozki mogą pojawić się jeszcze w maju, więc nie warto ryzykować. Ale w szklarni lub tunelu foliowym można już rozpocząć hartowanie roślin. Lekkie wietrzenie im nie zaszkodzi, a wręcz je wzmocni.

TIP: Do przygotowania gleby pod szklarnię lub w tunelu foliowym stosuje się te same zasady, co w przypadku inspektów. Nie należy zapominać o nawożeniu i dokładnym nawadnianiu.

Przed przesadzeniem bardziej odpornych roślin lub sadzeniem kwiatów na otwartych rabatach należy najpierw przygotować glebę. Jeśli nie masz jeszcze podwyższonych grządek, koniecznie je zakup. Nie tylko ze względu na ich estetyczny wygląd i przyjemniejszy dla oka układ ogrodu, ale także ze względu na możliwość uprawy w lepszej jakości glebie.

W przypadku podwyższonych grządek o wysokości od 40 cm w górę, można również zastosować nawarstwianie, w dwóch lub trzech warstwach:

  • System 2-warstwowy - warstwa kompostu i warstwa wierzchnia gleby
  • System 3-warstwowy - warstwa drenażowa (gałęzie i drewno), warstwa kompostu i górna warstwa podłoża.

Dbaj o narzędzia, jak o glebę i rośliny.

Patrząc na posiadany sprzęt ogrodniczy i przeliczając go na pieniądze, nie są to małe kwoty. Dlatego warto dbać o przedmioty ogrodowe tak samo jak o rośliny i nie skracać żywotności narzędzi i sprzętu ogrodowego przez brak opieki. Dlatego też wiosna to idealny czas na zbudowanie domku ogrodowego, jeśli jeszcze go nie masz.

Chroni narzędzia i sprzęt ogrodowy przed zmiennymi warunkami pogodowymi, zapobiegnie przedwczesnemu rdzewieniu, a także nada ogrodowi bardziej uporządkowany wygląd. Dzięki szerokiej gamie dostępnych rozmiarów, kolorów i materiałów, możesz wybrać domek ogrodowy zgodnie z własnymi preferencjami.

Check-list wiosennego ogrodnictwa

 ☐ przygotowanie inspektu, tunelu foliowego i szklarni (czyszczenie, gleba, nawadnianie, nawożenie)
 ☐ siew i wstępna uprawa sadzonek (pomidory, papryka, warzywa sałatkowe, cebula, tymianek, szczypiorek itp.)
 ☐ sprzątanie ogrodu po zimie (usuwanie jesiennych liści i opadłych owoców), wyrywanie młodych chwastów
 ☐ nawożenie gleby w celu zapewnienia wystarczającej ilości składników odżywczych po zimie
 ☐ grawerowanie grządek, spulchnianie i wyrównywanie gleby wokół pni drzew owocowych
 ☐ przycinanie gałęzi drzew owocowych (należy to zrobić, zanim drzewa wypuszczają pąki)
 ☐ rozjaśnić korony jabłoni i grusz
 ☐ sprawdzić wiązania na młodych drzewach lub krzewach i w razie potrzeby poluzować je, aby zapobiec ich wrastaniu w korę
 ☐ przycinanie i nawożenie róż
 ☐ pielęgnacja drzew truskawkowych i malinowych, sprawdzanie krzewów agrestu (mszyce) i porzeczek (roztocza)
 ☐ sadzenie na zewnątrz odpornych warzyw (marchew, pietruszka, szpinak, cebula, ziemniaki itp.)
 ☐ podzielić byliny, aby je odmłodzić
 ☐ przesadzać drzewa i krzewy zanim wypuszczą liście
 ☐ zacząć rozglądać się za ślimakami i bezlitośnie się ich pozbywać
 ☐ zwróć uwagę na trawnik - czy liście i zanieczyszczenia z zimy zostały zagrabione, czas na pierwsze koszenie
 ☐ kolejnym krokiem w wiosennej pielęgnacji trawnika jest aeracja, czyli wertykulacja
 ☐ nawozić trawnik po wertykulacji, aby zapewnić mu wystarczającą ilość składników odżywczych po zimie