0
Twój koszyk jest pusty.

+48 732 080 025

Pon - pt: 8:00 - 16:00

Wszystkie kategorie
  • Kategorie
  • Producenci

Jak wybrać tunel foliowy? A dlaczego nie szklarnia lub inspekt ogrodowy?

Oto niektóre z często zadawanych nam pytań. Przyjrzyjmy się wspólnie, jak wybrać tunel foliowy, porozmawiajmy o "świętej trójcy" uprawy i omówmy podobieństwa i różnice między foliakiem, szklarnią i szklarnią. Przedstawimy również zalecenia dotyczące tego, kiedy i dlaczego warto kupić szklarnię, inspekt lub tunel foliowy.

Powód przejęcia jest jasny

Tunele foliowe, szklarnie i inspekty ogrodowe mają kilka wspólnych cech - przyspieszają wzrost roślin. Chronią je również przed złymi warunkami pogodowymi i szkodnikami. Zapewniają roślinom korzystny mikroklimat i lepsze warunki świetlne. Najlepiej działają razem, dlatego nazywane są również "świętą trójcą" ogrodu lub uprawy. W tabeli znajdziesz główne zalety i wady każdego elementu, a następnie przejdziemy do wskazówek dotyczących wyboru.

  TUNEL FOLIOWY SZKLARNIA INSPEKT OGRODOWY
ZALETY
► niska cena
► możliwość przeniesienia do innej lokalizacji
► łatwy montaż i demontaż
► dłuższa żywotność poliwęglanu
► możliwość zastąpienia poliwęglanu szkłem
► użytkowanie nawet w miesiącach zimowych
► więcej miejsca
► wydłużony sezon
► niskie koszty utrzymania
► można w nim również uprawiać rośliny tropikalne
► niska cena
► łatwy montaż i demontaż
► łatwa obsługa i przenoszenie
► łatwa wentylacja
WADY
► krótsza żywotność folii
► nie może być używana zimą
► nie może być stosowana na wszystkich roślinach
► konieczność zdjęcia folii w zimie i zabezpieczenia jej przed mrozem
► wyższa cena
► nie można go przenosić
► latem trzeba pomyśleć o wentylacji i zacienieniu
► mniejsza przestrzeń
► używanie tylko dla niskich roślin
► latem potrzebna jest wentylacja i zacienienie

A więc kiedy szklarnia, kiedy tunel foliowy i kiedy inspekt?

Idealnym stanem jest posiadanie wszystkiego. Inspekt ogrodowy (właściwie inkubator roślin) można wykorzystać do wstępnej uprawy z nasion i sadzonek, które następnie można przenieść do szklarni lub cieplarni. Tunel foliowy ma bardziej ograniczone możliwości, ponieważ folia, nawet najlepszej jakości, nie trzyma ciepła tak dobrze jak inspekt czy szklarnia. W porównaniu do inspektu, tunel foliowy jest jednak wyższy i bardziej przestronny, dzięki czemu można w nim uprawiać wyższe rośliny, krzewy lub stosować uprawę wertykalną. Szklarnia jest królem tego trio, ale ze względu na wyższą cenę, początkujący ogrodnicy mogą wahać się przed jej zakupem.

Jak wybrać odpowiedni tunel foliowy?

Fóliovník

Wybór odpowiedniego foliaka ma kluczowe znaczenie dla udanej uprawy warzyw i owoców, wydłużenia sezonu wegetacyjnego i ochrony roślin przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z uprawą, tunel foliowy jest doskonałym wyborem ze względu na niski koszt w porównaniu do szklarni.

to kilka ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze:

  1. Rozmiar i pojemność
    Określ, ile miejsca potrzebujesz do uprawy roślin. Weź pod uwagę nie tylko bieżące potrzeby, ale także możliwość przyszłej rozbudowy.
  2. Materiał folii
    Dowiedz się, jakiej folii użył producent. Zapytaj o jej gęstość (min. 140g/m2), wytrzymałość (folie z wewnętrzną siatką są mocniejsze i trwalsze) oraz odporność na promieniowanie UV.
  3. Materiał konstrukcji
    Tunele foliowe o konstrukcji z tworzywa sztucznego nie są narażone na rdzewienie, ale ich stabilność może być mniejsza. Wybierz tunel foliowy ze stalową konstrukcją wykonaną z rur o średnicy co najmniej 20 mm (zalecane jest 25 mm). Konstrukcja powinna być ocynkowana, abyś nie musiał zajmować się dodatkową konserwacją lub martwić się o rdzewienie.
  4. Możliwość wentylacji
    Pamiętaj, aby wybrać tunel foliowy z oknami wentylacyjnymi po obu stronach. Daje to możliwość stworzenia idealnego klimatu dla roślin, na który można wpływać, otwierając lub zamykając poszczególne okna w zależności od aktualnej pogody. Okna powinny być również chronione przez moskitiery i żaluzje.
  5. Stabilność
    Wybierz tunel foliowy, który jest gotowy do zakotwiczenia w podłożu. Najlepiej z elementami kotwiącymi zawartymi w opakowaniu, abyś nie musiał ich szukać gdzie indziej lub kupować. Przez elementy kotwiczące rozumiemy kołki i liny, które zwiększą stabilność i niezawodność Twojego foliaka.
  6. Funkcje praktyczne
    Upewnij się, że tunel foliowy ma praktyczne cechy, takie jak wystarczająco szerokie wejście dla łatwego dostępu, zamek błyskawiczny do zamykania lub zwis folii, dzięki czemu można go jeszcze przykryć ziemią i obciążyć ziemią, aby poprawić stabilność.

Jak wybrać odpowiedni inspekt ogrodowy?

Inspekt ogrodowy tworzy świetny mikroklimat, a jego ogromną zaletą jest możliwość przenoszenia go lub korzystania z niego nawet w miesiącach zimowych (nie dotyczy inspektów z folią). Inspekt ogrodowy (czasami nazywany cieplarnią) jest dobrze dostępny i łatwo dostaniesz się do roślin. Przy zakupie "inkubatora" dla nasion i sadzonek należy wziąć pod uwagę następujące kryteria:

  1. Materiał płyt
    Płyty w inspektach mogą być szklane, poliwęglanowe lub foliowe. Z tych trzech opcji, płyty poliwęglanowe są najlepsze, ponieważ nie zwiększają wagi inspektu i nie ograniczają możliwości jego przenoszenia. Są również mniej podatne na uszkodzenia i można je łatwo wymienić w przypadku uszkodzenia. 4 mm pusty poliwęglan ma lepsze właściwości termoizolacyjne i może wytrzymać grad.
  2. Metoda otwierania i wentylacji
    Inspekty ogrodowe są produkowane z pokrywą na zawiasach lub z pokrywą wysuwaną. Pokrywa na zawiasach chroni rośliny przed deszczem lub lekkim wiatrem nawet po otwarciu. Pokrywa wysuwana nie chroni roślin po wysunięciu, ale nie trzeba się martwić o uszkodzenie pokrywy przez nagłe podmuchy wiatru i zapewnia lepszy dostęp do roślin.
  3. Usytuowanie i rozmiar
    Należy również wybrać inspekt w zależności od tego, gdzie ma się on znajdować. Małe inspekty lub mini inspekty są idealne do wstępnej uprawy roślin na balkonie. Do ogrodu warto kupić dobrej jakości duży inspekt, który pomieści więcej sadzonek. Można również użyć inspektów do ochrony roślin już posadzonych w grządkach lub umieścić je w szklarni lub w tunelu foliowym.
  4. Konstrukcja inspektu ogrodowego
    Inspekty ogrodowe mogą mieć solidne ściany boczne lub ściany z poliwęglanu (lub szkła). Inspekty z solidnymi, zwykle ocynkowanymi ścianami bocznymi lepiej chronią rośliny przed szkodnikami, takimi jak ślimaki. Są one również bardziej stabilne. Inspekty ogrodowe z poliwęglanowymi ścianami bocznymi są bardziej oświetlone. Tak czy inaczej, należy nalegać na inspekt, który można zakotwiczyć do podłoża. Zwiększa to stabilność i trwałość inspektu ogrodowego.

Jak wybrać odpowiednią szklarnię?

Skleník

Szklarnia w ogrodzie niezawodnie wydłuży sezon wegetacyjny, więc jeśli poważnie myślisz o uprawie własnych owoców lub warzyw, zakup szklarni jest zdecydowanie tego wart. Czego szukać i na co zwracać uwagę?

  1. Wybierz miejsce przed zakupem szklarni
    Miejsce ustawienia szklarni jest prawdopodobnie najważniejszą decyzją. Miejsce na szklarnię musi być idealnie równe, nasłonecznione i zawietrzne. Duże szklarnie należy ustawiać dłuższym bokiem w kierunku południowym, a krótszym w kierunku nawietrznym.
  2. Konstrukcja szklarni
    Szklarnie mogą mieć konstrukcję aluminiową lub stalową. Zalecamy stalową, wykonaną z wysokiej jakości profili i ocynkowaną, co chroni szklarnię przed rdzewieniem i zwiększa jej trwałość. W przypadku dużych szklarni należy również zwrócić uwagę na dodatkowe wewnętrzne rozpórki zwiększające ich stabilność.
  3. Instalacja płyt
    W niektórych szklarniach tafle są przymocowane (przyklejone), ale uniemożliwia to ich wymianę w przypadku zużycia lub uszkodzenia. Z tego powodu preferowane są szklarnie z systemem klipsów, dzięki czemu płyty można łatwo wymienić lub usunąć, wyczyścić i wrócić lub zastąpić szkłem po kilku latach.
  4. Materiał płyt
    Szkło czy poliwęglan? Szkło nie pęka na słońcu ani mrozie i ma dłuższą żywotność, ale jest droższe, cięższe i bardziej podatne na pękanie lub łamanie. Poliwęglan jest tańszy i bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale z czasem (nie martw się, po latach) może stać się kruchy. Dobrej jakości wydrążony poliwęglan charakteryzuje się lepszą przepuszczalnością światła niż tradycyjne szkło. Wgłębienia równomiernie przewodzą światło, nie załamują go, dzięki czemu rozprasza się ono równomiernie. Wielką zaletą poliwęglanu jest jego lekkość, elastyczność i trwałość.

Kilka wskazówek na koniec

Zawsze wybieraj szklarnię, inspekt ogrodowy lub tunel foliowy w oparciu o swoje potrzeby i możliwości. Nie staraj się oszczędzać za wszelką cenę, ponieważ często niższa cena wynika z gorszej jakości materiału, co może sprawić, że Twój wybór będzie droższy w przyszłości. Skorzystaj z możliwości zakupu bezpośrednio od producenta i skup się na zdolności producenta lub sprzedawcy do doradzenia Ci w wyborze. Sprawdź szczegóły i funkcje, takie jak rodzaj wentylacji, możliwość ustawienia automatycznego otwierania okien w szklarniach lub zakotwiczenia tuneli foliowych, szklarni i inspektów ogrodowych.

Jeśli zdecydujesz się na zakup u nas, z przyjemnością doradzimy Ci we wszystkich kwestiach.